Víno Fiala Víno Fiala Naše vína Naše vína Hodovanie u vinára Hodovanie u vinára Kontaktujte nás Kontaktujte nás Prečítajte si Prečítajte si Pohoda (30. júna 2010)

Stane sa, že niekto ochutná odborníkmi vysoko ocenené víno a zažije sklamanie. Očakáva, že bude očarený pôžitkom drahého moku, avšak nič výnimočné nepocíti. Prečo? Najvýstižnejšie je porovnať víno s človekom samým.

Kvalitná prehliadka ocenených vín je ako stretnutie s viacerými vzácnymi ľuďmi na jednom mieste. Predstavte si, že dostanete možnosť venovať pohľad, vymeniť pozdrav, vypočuť si jednu vetu, povedzme od Izáka Newtona, Alexandra Dubčeka alebo Abraháma Lincolna. Prvú vetu, ktorú by Vám velikán povedal, môžete oceniť, ale rovnako i nepochopiť. Prečo? Spoznať ozajstnú veľkosť osobnosti človeka si vyžaduje oveľa viac ako len krátke stretnutie. Je potrebné zoznámiť sa s jeho dielom alebo činmi. Rovnako veľkosť skutočne kvalitného vína spravidla nepochopíte po jednom dúšku. Musíte s ním niečo zažiť.

„Inšpiruje ma vaše víno,
aj keď je kyslejšie než chcem.
Má ducha - a v ňom to ja cením,
vo víne ducha milujem.
Láska má všelijaké formy,
no víno, ty o ničom mne
nešum, o ničom nehovor mi,
len o tom, že sme. Ešte sme...

Existenciu moju ľudskú
potvrď mi, víno - nechcem viac.
Kyslé si, ale ja ťa pijem.
Oblaky, vy ma počúvate.
Luna je vzadu, oblak vpred.
A kde sú hviezdy, večne mladé?
Tie išli oblažovať svet.

Mohamedáni, Saracéni
na lunu i hviezdy stali si.
Krotli už... Slnko, to je viacej
než hviezd a luny predpisy.
Dnes moje slnko vo víne je,
ja, pokým žijem, budem v ňom.
Telo je mdlé, no duch sa smeje,
vraví: ja nesmrteľný som...“

Ján Smrek

Bohužiaľ v dnešnom svete je stále viac situácií, kde sa emócie nenosia, sú na príťaž, neočakávajú sa. Hudobný festival Pohoda medzi ne rozhodne nepatrí, je miestom slobody, radosti, temperamentu, citu, lásky či sentimentu. Naše vinárstvo na Pohode od 7. do 10. júla bude. Festivalový zážitok hudby, umenia a pohody umocníme vínom najlepším, ktoré naša pivnica ponúka. Potešíme sa stretnutím s Vami, hudbou, vínom, Sangriou a pohodou.

Martin Fiala

Richtovačka (23. augusta 2009)
Príroda nepozná objektívne príčiny, neodkladné záležitosti ani plánovanú dovolenku. Vinohradník vie, že termín, ktorý určí príroda, človek jednoducho stihne alebo má smolu. Zber hrozna, oberačka a slávnosti vítania úrody - Vinobranie, sú predo dvermi. Do prvých zberov zostáva mesiac. Doba pre niekoho dlhá, nie však pre vinára. Ten sa musí obracať už teraz. Čo vlastne robí? Vysvetlenie nechám na slová básničky Vladimíra Nosáľa. Je plná tradičných vinárskych výrazov nášho kraja.
Pohoda (14. júla 2009)
Postrehli ste, že letné festivaly dobrej muziky už dávno nie sú iba nevkusná zábava pochybnej mládeže? Najväčší slovenský letný festival Pohoda má v svojom programe nielen skutočne hodnotných umelcov a hudobné telesá, ako sú opera Slovenského národného divadla, Maďarská štátna opera, Marta Kubišová, Richard Müller, Zbor sv. Cecílie dómu sv. Alžbety v Košiciach a mnohí ďalší, ale aj najušľachtilejší nápoj ľudstva – víno.
Veľká noc (11. marca 2009)

Hrudy, čierne hrudy,
svete hrboľatý!
Rastú nové rána,
deň za dňom je zlatý...

Mocný oráč, slnce,
prešiel po chotári
Víno Fiala: tradícia a nový začiatok (7. septembra 2008)
Kráčam otcovou vinicou. Rizling vlašský. Meriam cukornatosť hrozna a pritom kontrolujem podsadené štepy, či majú dosť slnka. Ak počasie vydrží, kvalita vína bude vysoká. Kvantitu si pán Boh chorobami vzal, tak snáď nám aspoň teplý, slnečný september dopraje. Na vinohrad radosť pozrieť. Staré hlavy omladené, štepy podsadené, drevo silné, zem vyhnojená. Drátenka vyšponovaná, ako nová. Veľa práce sme za tri roky od komasácie vložili. Vlastne to bolo dávno...
Rok vinára (11. mája 2008)
“Kdo víno má a nepije,
kdo hrozny má a nejí je,
kdo ženu má a nelíbá,
kdo zábavě se vyhýbá,
Zakopaný poklad (29. februára 2008)
Najkrajší výhľad je z mojej vinice nad Modrou, trať nazývaná Horné trávniky. Za pekného počasia je vidno od Bratislavy až po horu Zobor nad Nitrou. Karpatský svah, vychádzka pekná, robota ťažká.
Ryvola kupca privolá (17. januára 2008)
Viete, že to nie je tak dávno, čo ľudia nazývali odrody vína inak, než ako sme dnes zvyknutí? Hovorí Vám niečo napríklad názov Burgund, Cirifandl, Muškátel, Leanka alebo Ryvola?