Víno Fiala Víno Fiala Naše vína Naše vína Hodovanie u vinára Hodovanie u vinára Kontaktujte nás Kontaktujte nás Prečítajte si Prečítajte si Pohoda (30. júna 2010)
Stane sa, že niekto ochutná odborníkmi vysoko ocenené víno a zažije sklamanie. Očakáva, že bude očarený pôžitkom drahého moku, avšak nič výnimočné nepocíti. Prečo? Najvýstižnejšie je porovnať víno s človekom samým.
Richtovačka (23. augusta 2009)
Príroda nepozná objektívne príčiny, neodkladné záležitosti ani plánovanú dovolenku. Vinohradník vie, že termín, ktorý určí príroda, človek jednoducho stihne alebo má smolu. Zber hrozna, oberačka a slávnosti vítania úrody - Vinobranie, sú predo dvermi. Do prvých zberov zostáva mesiac. Doba pre niekoho dlhá, nie však pre vinára. Ten sa musí obracať už teraz. Čo vlastne robí? Vysvetlenie nechám na slová básničky Vladimíra Nosáľa. Je plná tradičných vinárskych výrazov nášho kraja.
Pohoda (14. júla 2009)
Postrehli ste, že letné festivaly dobrej muziky už dávno nie sú iba nevkusná zábava pochybnej mládeže? Najväčší slovenský letný festival Pohoda má v svojom programe nielen skutočne hodnotných umelcov a hudobné telesá, ako sú opera Slovenského národného divadla, Maďarská štátna opera, Marta Kubišová, Richard Müller, Zbor sv. Cecílie dómu sv. Alžbety v Košiciach a mnohí ďalší, ale aj najušľachtilejší nápoj ľudstva – víno.
Veľká noc (11. marca 2009)

Hrudy, čierne hrudy,
svete hrboľatý!
Rastú nové rána,
deň za dňom je zlatý...

Mocný oráč, slnce,
prešiel po chotári
Víno Fiala: tradícia a nový začiatok (7. septembra 2008)
Kráčam otcovou vinicou. Rizling vlašský. Meriam cukornatosť hrozna a pritom kontrolujem podsadené štepy, či majú dosť slnka. Ak počasie vydrží, kvalita vína bude vysoká. Kvantitu si pán Boh chorobami vzal, tak snáď nám aspoň teplý, slnečný september dopraje. Na vinohrad radosť pozrieť. Staré hlavy omladené, štepy podsadené, drevo silné, zem vyhnojená. Drátenka vyšponovaná, ako nová. Veľa práce sme za tri roky od komasácie vložili. Vlastne to bolo dávno...
Rok vinára (11. mája 2008)
“Kdo víno má a nepije,
kdo hrozny má a nejí je,
kdo ženu má a nelíbá,
kdo zábavě se vyhýbá,
Zakopaný poklad (29. februára 2008)
Najkrajší výhľad je z mojej vinice nad Modrou, trať nazývaná Horné trávniky. Za pekného počasia je vidno od Bratislavy až po horu Zobor nad Nitrou. Karpatský svah, vychádzka pekná, robota ťažká.

Piesočnatá zem kopáča nevidela snáď od doby, kedy vinicu komunisti kolektivizovali, zracionalizovali práce, zmechanizovali, a na kvalitu nehľadeli. Popínavá rastlina prerastala nielen korunou, ale i koreňmi. Vinič vysilený, zarastený v tráve, šípy mu tienili.

Čo už. Letné dni boli dlhé, vidly nabrúsené, vôľa pevná. Za dvanásť júlových dní prekopal som vinicu zo strany jednej na druhú. Pokropil ju potom. Pol hektára.

- Nech to šľak trafí, - vravím si, - čo mám z toho? Zatiaľ iba mozole. Vinica hneď ináč vyzerá. Uvidíme čo z toho bude...

Načali sme sud vína Veltlínske zelené. Analýza ukazuje: Výber z hrozna. - Hm, - otec vraví, - to je široké spektrum chutí! Koštujem, koštujem, a hľadím starý nápis na stene: „Najprv kopať, potom slopať!“ Aké jednoduché! Zasa som niečo pochopil.

Len či zachutí aj klientom? - To je jedno! Ak nie, vypijeme sami! - žartuje sestra.

Vzal som fľašu kamarátovi, gurmán, francúzske vína preferuje. Čo naň povie? Na druhý deň prišiel email:


Veltlín zelený...

Veltlín, veltlín zelený,
chuť tvoju nik nezmení,
korenistú chuť ty máš,
sladkosť medu rozpoznáš!

Horkosť mandlí spoznáš hneď,
nikto nemôže sa prieť,
taká chuť je vždy len jedna,
horká, sladká, jedinečná!

Kto raz veltlín ochutná,
toho krása opantá,
jeho chuť je jak tá láska,
nežná milá a tak krásna!

Pre tú vôňu dáš aj srdce,
miluješ ho celkom vrúcne,
celým telom skrsne iskra,
chuť veltlínu je tak čistá!

Dosť však bolo krásnych slov,
napime sa my čím skôr
aby pocit z toho vína,
opantal nás ako víla!

B.H.

P.S. Autorský honorár si prosím vyplatiť v tekutom stave!
Ryvola kupca privolá (17. januára 2008)
Viete, že to nie je tak dávno, čo ľudia nazývali odrody vína inak, než ako sme dnes zvyknutí? Hovorí Vám niečo napríklad názov Burgund, Cirifandl, Muškátel, Leanka alebo Ryvola?