Víno Fiala Víno Fiala Naše vína Naše vína Hodovanie u vinára Hodovanie u vinára Kontaktujte nás Kontaktujte nás Prečítajte si Prečítajte si Pohoda (30. júna 2010)
Stane sa, že niekto ochutná odborníkmi vysoko ocenené víno a zažije sklamanie. Očakáva, že bude očarený pôžitkom drahého moku, avšak nič výnimočné nepocíti. Prečo? Najvýstižnejšie je porovnať víno s človekom samým.
Richtovačka (23. augusta 2009)
Príroda nepozná objektívne príčiny, neodkladné záležitosti ani plánovanú dovolenku. Vinohradník vie, že termín, ktorý určí príroda, človek jednoducho stihne alebo má smolu. Zber hrozna, oberačka a slávnosti vítania úrody - Vinobranie, sú predo dvermi. Do prvých zberov zostáva mesiac. Doba pre niekoho dlhá, nie však pre vinára. Ten sa musí obracať už teraz. Čo vlastne robí? Vysvetlenie nechám na slová básničky Vladimíra Nosáľa. Je plná tradičných vinárskych výrazov nášho kraja.
Pohoda (14. júla 2009)
Postrehli ste, že letné festivaly dobrej muziky už dávno nie sú iba nevkusná zábava pochybnej mládeže? Najväčší slovenský letný festival Pohoda má v svojom programe nielen skutočne hodnotných umelcov a hudobné telesá, ako sú opera Slovenského národného divadla, Maďarská štátna opera, Marta Kubišová, Richard Müller, Zbor sv. Cecílie dómu sv. Alžbety v Košiciach a mnohí ďalší, ale aj najušľachtilejší nápoj ľudstva – víno.
Veľká noc (11. marca 2009)

Hrudy, čierne hrudy,
svete hrboľatý!
Rastú nové rána,
deň za dňom je zlatý...

Mocný oráč, slnce,
prešiel po chotári
Víno Fiala: tradícia a nový začiatok (7. septembra 2008)
Kráčam otcovou vinicou. Rizling vlašský. Meriam cukornatosť hrozna a pritom kontrolujem podsadené štepy, či majú dosť slnka. Ak počasie vydrží, kvalita vína bude vysoká. Kvantitu si pán Boh chorobami vzal, tak snáď nám aspoň teplý, slnečný september dopraje. Na vinohrad radosť pozrieť. Staré hlavy omladené, štepy podsadené, drevo silné, zem vyhnojená. Drátenka vyšponovaná, ako nová. Veľa práce sme za tri roky od komasácie vložili. Vlastne to bolo dávno...
Rok vinára (11. mája 2008)
“Kdo víno má a nepije,
kdo hrozny má a nejí je,
kdo ženu má a nelíbá,
kdo zábavě se vyhýbá,
Zakopaný poklad (29. februára 2008)
Najkrajší výhľad je z mojej vinice nad Modrou, trať nazývaná Horné trávniky. Za pekného počasia je vidno od Bratislavy až po horu Zobor nad Nitrou. Karpatský svah, vychádzka pekná, robota ťažká.
Ryvola kupca privolá (17. januára 2008)
Viete, že to nie je tak dávno, čo ľudia nazývali odrody vína inak, než ako sme dnes zvyknutí? Hovorí Vám niečo napríklad názov Burgund, Cirifandl, Muškátel, Leanka alebo Ryvola? Niektorím snáď áno, pre Vás ostatných: Burgund je dnes Rulandské, Cirifandl je Silvánske, Muškátel je Veltlínske zelené, Leanka je Dievčie hrozno a Ryvola je dnešný Tramín červený.

Vinohradnícka história je bohatá a kto by sa zaujímal, dozvie sa o viacerých dnes zabudnutých odrodách. Mnohé z nich stoja za povšimnutie. Ako chlapec som mal šťastie a otcovi som pomáhal vo vinici vysadenej ešte začiatkom minulého storočia. V tejto stredne veľkej vinici je niekoľko desiatok odrôd a ich klonov. Neviem, čo prarodičov k tomu viedlo. Každé leto som tam objavil nové prekvapenie, nové chuťové lahôdky, pestré vône. Aké víno by ste napríklad čakali z odrôd Otonel, Malaga, Izabela, Erdut, Kutedl, Magdalénka, Tompamiháj či Čabana? A čo by to už bolo za víno z hrozna s názvom Ferdinand Leseps, Panenské prsty, Červený Bojkovský, Kozé cecky alebo Baraní ocas? Mohlo by to byť zaujímavé.

Dnes Vám však píšem hlavne preto, že sme s očakávaním otvorili tohtoročný súdok Tramínu červeného. Mnohí z Vás chodia na náš Tramín už celé roky. Ochutnal som a preto viem, že Vás nesklame ani ročník 2007. Prichádzajú mi na myseľ slová, ktoré som každý rok v oberačke počúval od starých rodičov: „Ryvola, Ryvola, tá kupca privolá!“ Mali pravdu.

Martin Fiala